Аспирация

Последвайте ни

От къде да започнем - особености, стандарти и подготовка

Филтрирането и аспирацията на въздуха са важни компоненти на камерите за индустриално боядисване, които помагат да се гарантира, че процесът на боядисване е безопасен и ефективен. Ето малко повече информация за всеки от тях:
  •   Филтриране на въздуха:
Системите за филтриране на въздуха се използват за пречистване на въздуха в камерата за боядисване от замърсители като прах, мръсотия и други частици, пренасяни по въздуха. Съществуват няколко вида системи за филтриране на въздуха, включително:
– Сухи филтри: Тези филтри са изработени от материали като фибростъкло и целулоза и улавят частиците чрез поредица от слоеве. Сухите филтри са сравнително евтини, но трябва да се сменят често.
Камери за индустриално боядисване Аспирация
Камери за индустриално боядисване Аспирация

 – Мокри филтри: Мокрите филтри използват вода за улавяне на частици и могат да бъдат по-ефективни от сухите. Те също така са по-скъпи и изискват повече поддръжка.

 – Електростатични филтри: Тези филтри използват електрически заряд, за да привличат частиците, което ги прави много ефективни. Те обаче могат да бъдат скъпи и изискват редовно почистване.

Камери за индустриално боядисване Аспирация
Камери за индустриално боядисване Аспирация

 – HEPA филтри: Високоефективните въздушни филтри за частици (HEPA) са много ефективни при отстраняването на малки частици от въздуха. Те обикновено се използват в камерите за боядисване, за да филтрират замърсителите, които биха могли да повлияят на качеството на покритието на боята. 

• Аспирация:
Аспирацията е процес на изтегляне на въздуха от камерата за боядисване и замяната му със свеж, чист въздух. Това помага да се предотврати натрупването на изпарения и замърсители, които могат да бъдат опасни за здравето на работниците. Съществуват няколко вида аспирационни системи, включително:

– Системи с положително налягане:
Системите за положително налягане вкарват чист въздух в камерата за боядисване, като създават по-високо налягане вътре, отколкото навън. Това предотвратява навлизането на замърсен въздух в камерата.

– Системи с отрицателно налягане:
Системите с отрицателно налягане изтеглят въздуха от камерата за боядисване, като създават по-ниско налягане вътре, отколкото навън. Това не позволява на замърсителите да излязат от камерата и да навлязат в околността.

– Комбинирани системи:
Комбинираните системи използват както положително, така и отрицателно налягане, за да създадат силно контролирана среда, свободна от замърсители.

Като цяло филтрирането и аспирацията на въздуха са критични компоненти на камерите за индустриално боядисване. Чрез използването на тези системи компаниите могат да гарантират, че техните процеси на боядисване са безопасни, ефективни и произвеждат висококачествени покрития.

– Сухи филтри: Тези филтри са изработени от материали като фибростъкло и целулоза и улавят частиците чрез поредица от слоеве. Сухите филтри са сравнително евтини, но трябва да се сменят често.

Международната организация по стандартизация (ISO) има няколко стандарта, свързани с кабините за индустриално боядисване и изискванията за въздушна скорост. Един от ключовите стандарти за скоростта на въздуха в бояджийските кабини е ISO 14644-1:2015, който определя изискванията за чисти помещения и свързаните с тях контролирани среди.

В Европа Директивата за машините на ЕС 2006/42/ЕО и Директивата ATEX 2014/34/ЕС са основните разпоредби, които се прилагат за кабини за промишлено боядисване. Тези директиви не предвиждат конкретни изисквания за скоростта на въздуха за бояджийските кабини, а вместо това се фокусират върху цялостната безопасност на оборудването и защитата на работниците от потенциално опасна среда.

Въпреки това Европейският комитет по стандартизация (CEN) е разработил набор от стандарти за кабини за промишлено боядисване, които обхващат както изискванията за безопасност, така и изискванията за ефективност. Основният стандарт, свързан със скоростта на въздуха в бояджийските кабини, е EN 12215:2013, който определя изискванията за безопасност и експлоатационни характеристики на вентилационни и климатични системи в нежилищни сгради.

EN 12215 определя изискванията за скоростта на движение на въздуха в кабините за боядисване в зависимост от вида на кабината и вида на боядисването, което се извършва. Например за кабини за пръскане с вертикален въздушен поток скоростта на въздуха в равнината на продукта трябва да бъде между 0,25 и 0,5 m/s. За кабини за пръскане с хоризонтален въздушен поток скоростта на въздуха в равнината на продукта трябва да бъде между 0,2 и 0,3 m/s.

Важно е да се отбележи, че стандартът EN 12215 не е законово изискване, но представлява полезно ръководство за проектиране и експлоатация на безопасни и ефективни кабини за боядисване в Европа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll To Top